Zapewnienie dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami
Wnioski o zapewnienie dostępności Do Urzędu Miasta i Gminy Ścinawa można złożyć wniosek o zapewnienie dostępności architektonicznej i informacyjno-komunikacyjnej (dalej „wniosek”).
Kto może złożyć wniosek Petent w zakresie dostępności Urzędu Miasta i Gminy Ścinawa może:
1. poinformować o braku dostępności;
2. złożyć wniosek o zapewnienie dostępności;
3. złożyć skargę na brak zapewnienia dostępności.
Zgłoszenie, o którym mowa w pkt 1, ma charakter wyłącznie informacyjny i może być złożone przez każdego petenta Urzędu Miasta i Gminy Ścinawa. Wniosek, o którym mowa w pkt 2, może złożyć osoba ze szczególnymi potrzebami lub jej przedstawiciel ustawowy. Po wykazaniu interesu faktycznego, tj. wskazaniu realnej potrzeby skorzystania z usług Urzędu Miasta i Gminy Ścinawa osoba ze szczególnymi potrzebami lub jej przedstawiciel ustawowy ma prawo wystąpić do Urzędu Miasta i Gminy Ścinawa z wnioskiem o zapewnienie dostępności architektonicznej lub informacyjno-komunikacyjnej.
Wniosek zawiera:
1. dane kontaktowe wnioskodawcy;
2. wskazanie bariery utrudniającej lub uniemożliwiającej dostępność w zakresie architektonicznym lub informacyjno-komunikacyjnym;
3. wskazanie sposobu kontaktu z wnioskodawcą;
4. wskazanie preferowanego sposobu zapewnienia dostępności, jeżeli dotyczy.
Termin realizacji:
Zapewnienie dostępności, w zakresie określonym we wniosku następuje bez zbędnej zwłoki nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku. Jeżeli zapewnienie dostępności, w zakresie określonym we wniosku, nie jest możliwe w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku, to Urząd Miasta i Gminy Ścinawa niezwłocznie powiadamia wnioskodawcę o przyczynach opóźnienia i wskazuje nowy termin zapewnienia dostępności, nie dłuższy niż 2 miesiące od dnia złożenia wniosku. W przypadku braku możliwości zapewnienia dostępności w zakresie określonym we wniosku Urząd Miasta i Gminy Ścinawa jest obowiązany zaproponować rozwiązanie alternatywne oraz dołączyć uzasadnienie.
Złożenie wniosku, wniosek można:
1. przesłać na adres: Urząd Miasta i Gminy Ścinawa ul. Rynek 17, 59-330 Ścinawa,
2. złożyć w sekretariacie Burmistrza Ścinawy codziennie w godzinach od 7:30 do 15.30 z wyłączeniem wtorku, w godzinach od 8:00: do 16.00,
3. przesłać za pośrednictwem EPUAP, 4. przesłać pocztą elektroniczną na adres: urzad@scinawa.pl.
Wnioski rozpatrywane są przez Referat Organizacyjny, Spraw Obywatelskich i Oświaty. Tryb odwoławczy W przypadku gdy Urząd Miasta i Gminy Ścinawa nie zapewnił wnioskodawcy dostępności:
1. w sposób i w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku (podstawowe załatwienie sprawy),
albo 2. w terminie 2 miesiące od dnia złożenia wniosku (w terminie wydłużonym),
albo 3. z powodów określonych w zawiadomieniu o braku możliwości zapewnienia dostępności – wnioskodawca ma prawo do złożenia skargi na brak dostępności do Prezesa Zarządu PFRON.
Wnioskodawcy przysługuje prawo do wniesienia skargi w terminie 30 dni od dnia, w którym upłynął odpowiednio termin, o którym mowa w pkt 1 lub 2, albo od dnia otrzymania zawiadomienia, o którym mowa w pkt 3.